Každý z nás by bol najradšej ak by na svojom bankovom účte dostatok finančných prostriedkov na vyplatenie všetkých očakávaných i neočakávaných výdavkov, ktoré je nutné uhradiť. Žiaľ, pre väčšinu z bežných smrteľníkov, je táto predstava iba utópia. Skôr či neskôr v živote bežného priemerného človeka vybehnú výdavky, ktoré by sme ani vo sne neočakávali. Situácia je o to horšia ak už máme náš rozpočet zaťažený nejakými inými záväzkami ako hypotéka, pôžička na rekonštrukciu nehnuteľnosti či úver na auto. V takomto prípade môže ľahko nastať problém, že na úhradu nedoplatku za energie alebo náročnejší servis auta nebudeme mať dostatok voľných finančných prostriedkov. Čo ďalej a aké máme riešenia?

Čo robiť v prípade nedostatku peňazí

Spôsobov máme hneď niekoľko. Záleží len na Vás, ktorý si vyberiete a ktorý Vám bude imponovať najviac.

  1. Šetrenie a záložná „železná“ rezerva

Väčšina ľudí sa snaží pristupovať k finančnej otázke zodpovedne a pri svojich rôznych výdavkoch myslí aj na neočakávané výdavky, ktoré sú spojené s bežným životom. Zlaté pravidlo je, žeby sme si z každej výplaty mali odkladať aspoň 20% práve pre prípady, ktoré komplikujú životy. Ak ste schopní odkladať si dlhodobo istú čiastku peňazí napr. na bočný účet tak máte k dispozícii najjednoduchšie riešenie finančného problému založeného na neočakávanom výdavku. Nezabúdajte na to, že aj pôžička je vo svojej podstate iba spätné šetrenie peňazí s nevýhodou preplatenia požičanej sumy o úroky.

  • Pomoc rodiny alebo priateľov či známych

Ak ste si z Vašich finančných príjmov nedokázali našetriť dostatok peňazí na vyriešenie Vašich aktuálnych finančných problémov máme pre Vás ďalšie riešenie. Môžete osloviť svoju rodinu alebo blízkych. Ak im vysvetlite, že potrebujete nutne peniaze pre opravu chladničky, práčky či tlmičov na aute určite Vás neodmietnu, koniec koncov rodina by si mala pomáhať. Ak so svojou rodinou nevychádzate najlepšie stále máte k dispozícii Vašich priateľov či známych. Výhodou pôžičky od rodiny a priateľov je nízka alebo žiadna úroková sadzba. Predsa kto z rodiny by Vám bol schopný účtovať úroky vo finančnej núdzi. Za ochotu im neskôr môžete kúpiť nejakú bomboniéru alebo dobré víno, čo z praktického hľadiska zníži preplatenie pôžičky na minimum.

  • Pôžička z banky alebo nebankovej spoločnosti

Ak je pre Vás predchádzajúca možnosť neprípustná ostáva Vám posledná možnosť. Je pochopiteľné, že nie každý chce dať na javo svoju „slabosť“ resp. zlú situáciu a preto sa jednoducho hanbí poprosiť o pomoc svojich najbližších.  Je lepšie osloviť bankovú alebo nebankovú spoločnosť? Záleží to od konkrétneho prípadu. Lepšie podmienky (nižšiu úrokovú sadzbu a celkové preplatenie) dostanete ako inak od banky. Má to však háčik. Kritéria bankových poskytovateľov pôžičiek ako napr. Slovenská sporiteľňa, Poštová Banka alebo Cetelem sú prísnejšie. Zaujíma ich či máte pracovnú zmluvu na neurčito, ako dlho pracujete, aká vysoká je Vaša mzda a celkovo kvalita Vašej bonity. Samozrejme ich zaujímajú aj Vaše ďalšie záväzky (hypotéky, pôžičky a úvery). Ak sa náhodou nachádzate v úverových registroch bude pre Vás získanie pôžičky od bankovej spoločnosti skôr nemožné. Preto si splátky vždy strážte. Odporúčame teda začať s bankami. Ak v bankách s vašou žiadosťou o úver neuspejete ostáva sa Vám obrátiť už len na nebankových poskytovateľov.  Tu však musíte počítať s tým, že nebankovky ponúkajú väčšie úrokové splátky, teda ročná percentuálna miera nákladov RPMN bude značne vyššia ako pri bankách. Na druhú stranu, nebankovky si Vás nebudú preverovať až do takej hĺbky ako bankové spoločnosti. Preto máte u poskytovateľov ako Profi Credit, Slovenská požičovňa alebo FairCredit vyššiu šancu na úspech a v konečnom dôsledku získanie potrebných peňazí vo forme pôžičky. Ak sa rozhodnete pre nebankovku vyberte si iba overené spoločnosti, ktoré Vás neoklamú a neošklbú. Nikdy neberte peniaze na ruku, vždy si ich nechajte vyplatiť na bankový účet. Pôžičky do cudzích súkromných ľudí taktiež neodporúčame, keďže sa z veľkej časti jedná iba o podvodníkov, ktorí chcú zarobiť na ľuďoch v núdzi.

Nezabúdajte na to, že musíte mať dobre premyslené či budete schopní splácať úver. Mnoho ľudí situáciu pôžičiek zľahčuje a precenia tak svoje finančné sily pre zvládnutie pôžičiek. Ak nebudete stíhať splácať splátky hrozí Vám mnoho nepríjemnosti. V prvom rade pokuty za neskoré splátky, ktoré začnú tvoriť iba dlhovú špirálu, po ktorej pôjdete smerom dole. Ďalej budete zavedený do úverového registra čo zhorší alebo znemožní požičanie si peňazí v budúcnosti nakoľko Vás spoločnosti budú považovať za rizikovú osobu s neschopnosťou splácať požičané peniaze. Najhorším bodom je súdna exekúcia. Nikto z nás netúži potom, aby mu exekútor zaklopal na dvere a odniesol si z nášho bytu alebo domu spotrebiče.

Refinancovanie pôžičky

Ak ste v situácii splácania viacerých pôžičiek v jednom čase, môže byť pre Vás možnosť konsolidácie jednoznačným finančným prínosom. Konsolidácia funguje systémom, že banka vyplatí všetky Vaše existujúce úvery a spojí ho do jedného. Vy tak budete platiť namiesto viacerých pôžičiek iba jednu. Celkové preplatenie sa Vám teda zníži čo sa odrazí aj na mesačných splátkach. Ďalšou výhodou je, že prakticky budete platiť iba jednu splátku takže si nebudete musieť dávať pozor a značiť do kalendára kedy je nutné platiť splátku za konkrétnu pôžičku. Refinancovanie úverov Vám zjednoduší život a prinesie do rozpočtu úsporu.