Poštová banka schvaľuje nedávno prijaté opatrenia vlády, ktoré majú podporiť malých podnikateľov a živnostníkov so stratou príjmu v súvislosti s prebiehajúcou epidémiou. Banka je ochotná pomáhať okamžite. Je dôležité, aby toto náročne obdobie zvládli a nestalo sa tak pre nich a pre ich zamestnancov likvidačné. Od 30. marca banka začala ponúkať bezúročné pôžičky pre podnikateľov najviac do 10 000 eur na subjekt a s možnosťou posunu splátok o pol roka. Zároveň banka apeluje na vládu, aby im umožnila pomáhať ešte viac.

Poštová banka ponúka podnikateľom, živnostníkom a malým a stredným firmám s ročným obratom do jedného milióna eur možnosť bezúročného úveru. Zároveň bude banka akceptovať odklad splátok najviac na polroka.

Podľa generálneho riaditeľa poštovej banky pána Zaťka je dôležité pomôcť rýchlo tým podnikateľom, ktorí sú zasiahnutí nariadenými opatreniami vzťahujúcimi sa na zamedzenie šírenia korona vírusu. Práve malí podnikatelia sú zasiahnutí najviac. Strata príjmu spôsobuje, že majú problém s vyplácaním mzdy, úhradami faktúr alebo vyplatenia nájomného. Tieto opatrenia môžu mať pre nich devastačné následky. Vzhľadom na to sa aj poštová banka rozhodla pomôcť im a tak v konečnom dôsledku prispieť k stabilite ekonomiky krajiny cez udržanie zamestnanosti a udržania rovnováhy podnikateľského prostredia. Po poskytnutí štvormiliónového daru Slovenskej republike od akcionára Poštovej banky, tak ide už o druhý typ pomoci pre slovenskú ekonomiku. Poštová banka zároveň avizuje ďalšiu pomoc, ktorú plánuje predstaviť v priebehu tohto týždňa.

Týmito opatreniami dokáže poštová banka už v prvom týždni pomôcť 500 podnikateľom a zároveň plánuje navýšiť sumu určenú na pomoc do výšky 30 miliónov eur v súvislosti od ďalších  opatrení vlády. V závislosti od toho sa obracajú na vládu a žiadajú prerokovať návrh na zrušenie bankového odvodu, ktorý bol koncom minulého roka zdvojnásobený. Toto navýšenie považujú za protiústavné a v danej situácií nezodpovedné. V roku 2020 by mala banka na základe tohto navýšenia zaplatiť 15 miliónov eur. Poštová banka sa preto obrátila na súd a proti tomu podali žalobu. Zároveň banka argumentuje, že pri zaplatení tohto neakceptovateľného odvodu nebudú schopní v tomto náročnom období banky plniť svoju funkciu a tak pomáhať domácej ekonomike. Dopady pandémie na ekonomiku môžu mať na mnohých podnikateľov a živnostníkov likvidačné a preto je potrebné poskytnúť kroky na zmiernenie. Ak by vláda rozhodla o zrušení bankového odvodu, tak sa poštová banka zaväzuje prerozdelením väčšieho obnosu financií vo forme bezúročných pôžičiek ako by mala zaplatiť štátu v roku 2020.