Potrebujete peniaze, ale chcete obísť banky či nebankovky a využiť moderné možnosti, ktoré ponúka internet? Riešením sú peer to peer pôžičky, v skratke P2P pôžičky, niekedy označené aj ako komunitné alebo kolektívne pôžičky. Ich cieľom je vyhovieť obom stranám úverového vzťahu a ponúknuť lepšie podmienky pre veriteľa aj pre dlžníka.

Čo sú P2P pôžičky a ako sa k nim dostať

Pod pojmom P2P pôžičky sa v jednoduchosti myslia pôžičky od ľudí a pre ľudí. Ide o úvery, ktoré sú poskytované fyzickým osobám, veriteľom je tiež fyzická osoba.

Tieto úvery sa najčastejšie poskytujú prostredníctvom internetových systémov, ktorých cieľom je spojiť dopyt a ponuku úveru. Spravidla platí, že ide o jednoduché online systémy párujúce konkrétneho veriteľa a konkrétneho dlžníka, prípadne o systémy, kde je investícia veriteľa rozdelená do viac pôžičiek pre viac dlžníkov pre zníženie rizika.

Postup vybavenie P2P pôžičky zo strany žiadateľa je takýto:

  • najskôr sa treba zaregistrovať a vyplniť pri registrácii všetky údaje o sebe, aby si mohol systém overiť, či je žiadateľom reálna fyzická osobu
  • následne je obvykle vyžadovaná autorizácia a to overením občianskeho preukazu, či už jeho čísla, prípadne naskenovaním oboch strán celého dokladu
  • po overení registrácie si systém preverí, či nie ste v exekúcii alebo registroch, ak nie, musíte ešte vedieť dokladovať svoj príjem, najmä jeho výšku
  • po vybavení všetkých formalít potom môžete pristúpiť k žiadosti o úver, štandardne sa úverový limit postupne navyšuje, prvý úver je tak skôr testovací

Koľko si môžete požičať, na ako dlho a za aký úrok

Na našom trhu pôsobí viacero systémov a poskytovateľov komunitných pôžičiek, každý jeden môže mať mierne odlišné parametre úverov, najmä pokiaľ ide o začínajúcu výšku úveru, možnosť postupného zvyšovania limitu a tiež dobu splácania P2P pôžičky.

Bežne platí, že na úvod je možné požičať si do 1 000 €, neskôr sa môže suma zvyšovať buď postupne, alebo nárazovo. Obvykle sa dá cez komunitné pôžičky získať do 5 000 €, niektoré P2P systémy však ponúkajú aj viac, až do 10 000 €. Svojím charakterom však ide skôr o pôžičky menšieho rozsahu, ktoré patria do kategórie spotrebiteľských.

Pokiaľ ide o dobu splácania, splatnosť býva zvyčajne od 6 do 60 mesiacov. Úrok sa pohybuje bežne od 5 do 10 % a podobne, ako pri výške úveru, aj v tomto prípade platí, že čím dlhšiu budete mať platobnú históriu, tým dlhšie bude aj obdobie splácania a nižší úrok.

Podmienky a parametre P2P pôžičiek

Chceli by ste si požičať cez P2P systém kolektívnych pôžičiek, no neviete, čo všetko na to budete potrebovať a aké sú podmienky? Dobrou správou je, že podobné, ako pri akýchkoľvek iných pôžičkách, no proces je oveľa jednoduchší, rýchlejší a pohodlnejší.

Tu sú najdôležitejšie podmienky, ktoré súvisia s pôžičkami:

Dostatočný príjem: Prvou podmienkou, ktorú musíte splniť s ohľadom na získanie P2P pôžičky, je mať dostatočný a najmä trvalý príjem. Ten sa obvykle dokladuje už pri registrácii a to vo forme kópie daňového priznania, potvrdenia od zamestnávateľa alebo výpismi z účtu. Po overení príjmu na úvod už nie je potrebné ďalšie overovanie.

Bezproblémová minulosť: Druhou podmienkou pre získanie úveru je finančná a úverová minulosť. V tomto ohľade sa skúmajú najmä prípadné exekúcie alebo záznamy v rôznych registroch z minulosti a to už na úvod, pri registrácii. Ak nemáte exekučné konania alebo nesplatené záväzky, systém vás zaregistruje a môžete si požičať.

Ponuky úrokov: Pre P2P pôžičky je typické, že po tom, čo zadáte dopyt, počkáte na ponuky úverov zo strany súkromných investorov. Tí medzi sebou obvykle súťažia práve čo najlepšími podmienkami, kde patrí aj úrok. Podľa toho, aký máte rating, taký úrok získate, čiže čím lepší je rating, tým nižší je úrok, niekedy aj menej, ako v banke.

Poplatky: Čo sa týka poplatkov, väčšina P2P systémov funguje tak, že pri schválení pôžičky si zaúčtuje menší poplatok z jej výšky pri vyplatení, obvykle rádovo zopár percent. Podobné poplatky môžu byť účtované ale aj pri omeškaní so splácaním alebo pri predčasnom splatení pôžičky, takže na to pamätajte a to hlavne s ohľadom na jej výšku.

Pre koho sú a pre koho nie sú P2P pôžičky určené

Komunitné pôžičky sú určené pre každého, kto si chce požičať menšiu sumu a to nielen jednorazovo, ale opakovane, pričom má v úmysle každý jeden úver poctivo a načas splatiť. Ak však očakávate veľké finančné objemy, mali by ste skúsiť banku.

Pôžičky nie sú určené pre ľudí, ktorí majú dlhodobé problémy s platobnou morálkou a bonitou, prípadne pre ľudí, ktorí majú exekúcie. V týchto prípadoch pôžičku z P2P systému nezískate, nakoľko pred poskytnutím úveru sa preverujú úverové registre a zisťuje sa, či riadne splácate úvery, nie ste v omeškaní alebo nemáte nejakú exekúciu.

Zároveň nie sú tieto pôžičky určené a ani dostupné tým žiadateľom, ktorí nemajú pravidelný príjem zo zamestnania alebo podnikania, čo sa pri žiadosti tiež overuje.

Najznámejšie pôžičky od ľudí pre ľudí peer to peer sú napr. Žltý melón alebo FINZO. Viac informácií, rád a recenzií o p2p pôžičkách nájdete na: https://www.pozicky123.sk/

Čo zvážiť pri výbere a porovnaní P2P pôžičiek

Hoci na rozdiel od bankových a nebankových úverov nie je ponuka komunitných pôžičiek až taká bohatá, aj tu je potrebné porovnanie, aby ste našli tú najlepšiu.

Ako na to? Pozerajte predovšetkým na tieto dôležité faktory:

  • poskytovaná výška pôžičky, no nielen pri tej prvej, ktorá býva spravidla aj kvôli nedostatku finančnej histórie o niečo nižšia, ale maximálny limit
  • maximálna možná doba splatnosti úveru, ale aj minimálna doba, nakoľko čím dlhšie budete úver splácať, tým viac ho preplatíte, a to aj pri menšej sume
  • možnosti predčasného splatenia a prípadné poplatky spojené s predčasným splatením úveru, niektoré P2P systémy neumožňujú predčasné splatenie
  • spôsob budovania dôvery v danom P2P systéme, či už ide o časové hľadisko, nutnosť viacerých úspešne splatených pôžičiek alebo iné kritéria bonity

Kalkulačka pôžičky Finzo

P2P ponúka aj poskytovateľ Žltý melón

 

Podobne, ako pri bežných úveroch, aj v prípade P2P pôžičiek platí, že aby ste získali najlepšie možné podmienky, je nevyhnutné porovnanie. S tým vám môžu pomôcť aj šikovné online kalkulačky alebo porovnávače, ktoré vám konkrétne P2P úvery predstavia.